کویل چیست؟ و چگونه کار می‌کند؟

همانطور که می‌دانیم سیستم برق خودرو یکی از پیچیده‌ترین سیستم‌های الکتریکی است. موتور خودرو باید با مکش هوا و متراکم کردن مخلوطی از سوخت و هوا، احتراق را به خوبی انجام دهد. برای انجام عملیات احتراق، ایجاد شدن جرقه در سرسیلندر خودرو، نیاز است تا میزان مناسبی از برق موجود در خودرو به شمع‌ موتور برسد. اما عملیات احتراق و یا جرقه‌زدن سرسیلندرها، به سادگی انجام نمی‌گیرد. برای اینکه جرقه سرسیلندرها باعث احتراق در موتور شود، نیاز به ولتاژ بسیار بالایی وجود دارد. این ولتاژ بسیار بالا توسط باتری ماشین تامین نمی‌شود و دلیل آن این است که، ولتاژ موتور خودرو تنها 12 ولت است. برای آنکه ولتاژ قوی را ایجاد کنیم، به آن نیاز داریم که قطعه دیگری وظیفه افزایش ولتاژ را بر عهده بگیرد. سیم‌پیچ احتراق و یا کویل، قطعه‌ای است که در هنگام جرقه‌زنی، ولتاژ بالا برای احتراق را آماده کرده و موتور خودرو را به حرکت در می‌آورد.

ما در این مقاله به معرفی کامل کویل خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد نحوه فعالیت این قطعه مهم و اساسی در خودرو را برای شما به صورت دقیق توضیح دهیم.

 نحوه عملکرد کویل در خودرو چگونه است؟

خودرو از قطعات و سیستم‌های مختلفی تشکیل شده است. یکی از سیستم‌هایی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، سیستم برق خودرو است. یکی از قطعات سیستم برق خودرو، کویل است. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، وظیفه اصلی کویل تامین برق خودرو است. موتور خودرو برای به حرکت در آمدن، نیازمند چهار فاکتور اصلی است.

·         مکش

·         تراکم

·         انفجار

·         تخلیه

 

مهمترین مرحله را می‌توان "انبساط" در نظر گرفت. اگر بخواهیم این مرحله را به صورت کامل و دقیق تعریف کنیم باید مانند یک مهندس برق به آن نگاه کنیم. اما نگران نباشید، اینبار سعی خواهیم کرد که یک معلم و البته در کنارش یک مهندس برق نیز باشیم.

گاز درون سیلندر توسط پیستون متراکم شده و به وسیله یک احتراق، پیستون به سمت پایین پرتاب خواهد شد. اما وقتی این مرحله مهم خواهد شد که اختلاف پتانسیل بین 7000 تا 25000 ولت، چگونه توسط یک باتری 12 ولتی تامین و تولید می‌شود؟

نویز گیر کویل

اختلاف پتانسیل دو سر یک باتری در صورتی که باتری شما کاملا سالم و نو باشد، چیزی در حدود 12 ولت است و احتمال کم شدن این میزان ولت با گذشت زمان وجود دارد. به همین دلیل مهندسان خودرو تصمیم به ساخت قطعه‌ای کردند که اختلاف پتانسیل موجود را به راحتی رفع کرده و ولتاژ مورد نیاز برای احتراق بنزین و به حرکت درآوردن خودرو را تامین کند. این قطعه کویل نام دارد. البته کویل انواع بسیار مختلفی دارد که در صنایع دیگری نیز کاربردهای خاص خود را دارند.

 

کویل‌های خودرو بر چه اساسی دسته‌بندی می‌شوند؟

کویل خودرو وظیفه افزایش ولتاژ را بر عهده دارد، پس می‌توان اصول و پایه کار کویل خودرو را القای جریان الکتریکی معرفی کرد. کویل در واقع از دو سیم‌پیچ و مغزی درونی ساخته شده است. تعداد دور سیم ‌پیچ اولیه کم و تعداد دور سیم پیچ ثانویه زیاد می باشد. جریان وارد شده به سیم‌پیچ اولیه باعث القای الکتریکی در سیم‌پیچ ثانویه شده و سپس سیم‌پیچ ثانویه ولتاژ را تا چندین هزار برابر افزایش می‌دهد.

کویل رنو

کویل‌هایی که توسط شرکت‌های خودروسازی ساخته می‌شوند عبارتند از:

1.       کویل‌های ساده‌ای هستند که از یک استوانه و دلکو ساخته شده‌اند. وظیفه اصلی این کویل‌ها مرتب کردن جرقه‌ شمع خودرو است. از این کویل‌ها معمولا در خودروهای کاربراتوری استفاده می‌شود.

2.      این کویل‌ها مانند کویل‌های ساده هستند و تنها فرق این مدل با مدل قبلی، مجزا بودن فعالیت کویل از دلکو است. این مدل از کویل اختلاف پتانسیل مناسبی را برای شمع‌ها می‌گیرد.

3.      کویل نوع سوم، برای هر سیلندر یک کویل جداگانه در نظر گرفته شده است و در صورت خرابی هر کدام از کویل‌ها، نیازی به تعویض کوئل های دیگر نیست، زیرا کویل‌های دیگر در حال فعالیت هستند.

  

چگونه می‌توان متوجه خرابی کویل خودرو شد؟

آسان‌ترین روش تشخیص دادن سوختگی کامل و یا نیم‌سوز شدن کویل خودرو، زمانی است که شما در هنگام روشن کردن خودرو، دچار مشکل شوید. در واقع وقتی کویل خودرو سوخته باشد، موتور دیگر توانایی افزایش چند هزار برابری ولتاژ و ایجاد جرقه را نخواهد داشت ولی به حال خودرو لازم است تا توسط یک کارشناس برق و بوسیله دستگاه عیب یاب بررسی گردد.

خرابی کویل خودرو

حرف آخر

ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا کویل را که به عنوان یکی از قطعات اصلی رنو یا  خودرو های دیگر محسوب می‌شود، به صورت کامل معرفی کرده و این قطعه از سیستم برق خودرو را برای شما مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم. آیا تا به حال کویل خودرو شما به مشکل خورده است؟ برای خرید کویل رنو و اطمینان از اصالت آن، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

نظر (0)

نظر ثبت نشده است